Najczęściej zadawane pytania

Czy sprzedaż spółki się opłaca?

Zdecydowanie tak, procedura czy to likwidacji spółki, czy też jakiekolwiek inne rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i czasochłonne. Jako biznesmeni chcemy się zajmować działalnością merytoryczną, a nie procedurami formalnymi, prawda ?

 

Jaki jest koszt sprzedaży spółki lub sprzedaży w celu likwidacji?

Przede wszystkim chcemy jasno powiedzieć – za nasze usługi pobieramy wynagrodzenie. Jego wysokość zależy od konkretnej sytuacji, nie będzie to jednak mniej niż 4000 zł plus VAT

Do tego dochodzą koszty notarialne, opłaty sądowe, przykładowo : wpis do KRS 350 zł, akt notarialny otwarcia likwidacji ok 800 zł, poświadczenie podpisów ok 30 zł za każdy podpis.

 

Czy muszę przyjechać do Warszawy?

Nie ma takiej potrzeby, choć oczywiście przyspiesza to procedurę. Umowę sprzedaży udziałów można podpisywać kolejno – najpierw sprzedający, potem kupujący, każdy w swoim mieście. Możemy też my przyjechać do dużego miasta blisko Ciebie, pod warunkiem że są bezpośrednie szybkie połączenia kolejowe. Z tym się jednak wiążą koszty dojazdu i koszt całego dnia pracy.

 

Jak przebiega procedura sprzedaży spółki?

Przede wszystkim jest bardzo prosta. Należy się z nami skontaktować i szczerze przedstawić stan spółki, nie jesteśmy komornikiem, ani urzędem, nie mamy też misji naprawiania świata. Gwarantujemy, że wszelkie informacje pozostaną u nas. Na podstawie rozmowy ustalamy koszt transakcji, jeśli go akceptujesz, umawiamy się u notariusza w celu sprzedaży udziałów, na tym samym spotkaniu ewentualnie otwieramy likwidację, zmieniamy zarząd lub ustanawiamy naszego likwidatora. Po godzinie wychodzisz wolny od problemów.

 

Jak przebiega procedura zakupu spółki?

Przede wszystkim jest bardzo prosta. Należy się z nami skontaktować i przedstawić swoje potrzeby. My na tej podstawie zasugerujmy odpowiednie rozwiązanie. Następnie podamy dane oferowanej spółki, jej stan formalny i finansowy. Jeśli akceptujesz stan spółki i warunki transakcji – przekazujemy Ci notarialnie udziały i zarząd spółką.Na wpis zmian do KRS trzeba poczekać, ale spółką możesz zarządzać od razu.

 

Ile czasu trwa wpisanie zmian do KRS?

Na to niestety nie mamy żadnego wpływu, każdy sąd i każdy referendarz robi to w innym tempie, czasem trwa to dwa tygodnie, czasem dwa miesiące. My składamy wniosek elektronicznie w ciągu siedmiu dni od podpisania wszystkich dokumentów.

 

Czy mogę sam śledzić procedurę w KRS?

Tak, podamy sygnaturę sprawy i każdy może telefonicznie uzyskać informację w biurze obsługi klienta sądu rejonowego o stanie sprawy

 

Czy wierzyciele lub firmy windykacyjne mogą nadal do mnie wydzwaniać, domagając się zapłaty zobowiązań spółki?

Absolutnie nie mogą, spółkę reprezentuje zarząd i nie można domagać się zapłaty długu spółki od byłego zarządu. Z jednym wszakże wyjątkiem - gdy w odrębnej procedurze sąd orzeknie o odpowiedzialności członka zarządu za dług spółki. Jest to jednak odrębny proces cywilny i odrębne zagadnienie prawne.

 

Czy zamiast sprzedawać lub likwidować spółkę nie lepiej wziąć kredyt i ją ratować?

To zależy od konkretnej sytuacji, ale generalnie kredyty należy brać na rozwój firmy, a nie na jej ratowanie. Ratowanie firmy za pomocą kredytów oznacza, że wszystkie inne pomysły się nie sprawdziły. Jest zatem wysoce prawdopodobne, że ten też nie wyjdzie. Bank na pewno zażąda prywatnego poręczenia kredytu albo w ogóle będzie chciał go dać wyłącznie osobie fizycznej, nie spółce. Zatem zadłużysz się, sprowadzisz na siebie problemy, a niczego nie osiągniesz. Co gorsza jeszcze być może będziesz potrzebował poręczenia,więc wciągniesz w to rodzinę lub przyjaciół, albo zastawisz dom czy mieszkanie. To są fatalne pomysły.

 

Czy warto kupić spółkę skoro założenie jest bardzo proste?

Przede wszystkim nie dla każdego jest proste, dla cudzoziemca na przykład może się okazać dość skomplikowane. Ponadto kupujesz spółkę już z kilkumiesięcznym stażem, co w wielu przypadkach: przetargi, leasing, telekomunikacją itd.jest ważne. Wreszcie kupujesz spółkę z adresem, kontem bankowym, oszczędzasz dużo czasu i nerwów.

 

Czy bezpiecznie jest kupić spółkę z historią, ze stratą lub z nadwyżką VAT?

To zależy od kogo, kupując od nas nie ryzykujesz, bo każda spółka jest sprawdzona, dajemy deklarację o stanie spółki, wykaz sald i oczywiście pełną dokumentację za całą historię spółki. Sprawdzamy też z czego wzięły się straty czy nadpłaty i czy wynikają z rzeczywistej działalności gospodarczej, zatem czy w razie kontroli urzędu skarbowego nie będzie problemów.

 

Czy kupno spółki z historia, ze stratą lub z nadwyżką VAT się opłaca?

Zdecydowanie tak, cena jest zawsze znacznie niższa niż pieniądze możliwe do odzyskania

 

Jestem w konflikcie ze wspólnikiem, czy mogę sprzedać mniej niż 100% udziałów?

To jest temat na dłuższą rozmowę, ale generalnie jest to możliwe.

 

Moja spółka jest w dobrej kondycji, jednak chcę sprzedać udziały i zarobić na tym, czy mogę się zgłosić?

Niestety nie, nie kupujemy spółek za które udziałowcy oczekują wynagrodzenia.

Kontakt

Adres firmy

Kupno i sprzedaż spółek

Tiger Bro Sp. z o.o.

ul. Niedźwiedzia 29b
02-737 Warszawa

Usługi świadczymy w Warszawie, zdalnie dla klientów z całej Polski.